do góry

Jasielski Szlak Winny

Jasielski Szlak Winny powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura”.

Jedną z głównych idei utworzenia ścieżki winnej jest promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni. Turysta przemierzający szlak, odwiedza winnice zlokalizowane na Jasielskim Szlaku Winnym z mapą winiarską w ręku, degustuje jasielskie wina oraz korzysta z lokalnej bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy, a także z dostępnej w najbliższej okolicy bazy noclegowej na terenie miasta Jasła.

Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy. Tradycyjnie w ostatni wakacyjny weekend w Jaśle odbywa się największa w Polsce impreza winiarska – Międzynarodowe Dni Wina. Święto Wina to nie tylko okazja do spróbowania i porównania wielu różnorodnych win – polskich i zagranicznych, lecz także prezentacja kultury i sztuki ziemi jasielskiej.

Jasielski Szlak Winny obejmuje 9 winnic (również winnicę Jasiel), rozmieszczonych w najbliższej okolicy Jasła, uwzględnionych w strategii wizerunkowej miasta Jasła.