do góry

Historia

ZACZĘŁO SIĘ TAK...

 

Początki winnicy sięgają 2001 roku. To właśnie wtedy właściciele podjęli decyzję o nasadzeniu pierwszych krzewów winoroślowych, tworząc tym samym przydomowy ogród winoroślowy. Już po dwóch latach pielęgnacji zaledwie 20. arowej uprawy, przygotowań do pierwszych zbiorów, związanych z zakupem potrzebnych sprzętów, budową piwnicy, udało się wyprodukować upragnione wino. Pierwsze butelki własnego trunku przechodziły najśmielsze oczekiwania. Przyczyniły się do tego nie tylko wyjątkowo dogodne warunki pogodowe, ale również czynniki geologiczne niespotykane w innych miejscach. Okazało się bowiem, że za ponadprzeciętność rosnących nigdyś w miejscowości i słynących z wyjątkowej jakości wiśni jareniowskich wynikała ze szczególego rodzaju gleby. W winnicy bardzo szybko pojawili się sommelierzy i eksperci, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Próbowali, smakowali i chwalili - pod wpływem pierwszego niespodziewanego sukcesu właściciele podjęli decyzję o rozwoju własnej winnicy. 

PIERWSZY SUKCES POLSKIEGO WINA PRZYSZEDŁ NIESPODZIEWANIE

 

Winorośl, winnica i wino bardzo szybko zaczęły zajmować coraz więcej miejsca w życiu gospodarzy. Sukcesywne powiększanie areału, zasobów wiedzy, ale przede wszystkim silna determinacja przynosiły efekty. Kolejne roczniki win były coraz lepsze a rozmaite i poważane osobistości z branży nie dowierzały ówczesnym dokonaniom. By wyprodukować wino o tak wspaniałym aromacie, smaku i strukturze trzeba lat i doświadczeń. Wszystkie te wydarzenia jeszcze bardziej utwierdziły właścicieli w przekonaniu, że decyzja o podjęciu ryzyka i dalszych inwestycjach była słuszna. Wina otrzymywały liczne wyróżnienia i nagrody na turniejach win.

NOWY ETAP W ŻYCIU WINNICY JASIEL

 

Najważniejszym etapem w historii winnicy okazał się jednak rok 2005 i to, co nastąpiło po nim. Gospodarze podjęli przełomową decyzję o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy wymagał ogromnych nakładów pracy i przygotowania go pod przyszłą uprawę, ale okazał się prawdziwym skarbem. Pięcioletni trud i wysiłek włożony w formowanie ostatecznego wyglądu winnicy okazał się imponujący. A warunki geograficzne i geologiczne zapewniają wyjątkowe cechy produkowanym tu winom.

HISTORIA PISZE SIĘ SAMA

 

Otoczenie nowego terenu zagospodarowano tak, aby całości miejsca nadać niesamowity kształt. Powstała w 2010 roku jedyna na Podkarpaciu winnica tarasowa stanowi miejsce o wyjątkowych walorach estetycznych. Obecnie prowadzone są działania zorientowane na rozwój oferty enoturystycznej.